Opět zlevněno!!! Samozavírač GEZE TS2000

MATERIÁL A POVRCH DVEŘNÍHO KOVÁNÍ

 

Nabídka tvarů a designů dveřních kování je tak široká, že na první pohled může být složité se v ní zorientovat. Možná se vám zdá, že bude jednodušší rozhodnout se pouze podle vzhledu a ceny. My však rozhodně doporučujeme pečlivě zvážit, co od nového kování očekáváme, zaměřit se na kvalitu materiálu i odolnost povrchové úpravy.

Kliky a dveřní koule by měly dobře padnout do ruky, zajistit snadné ovládání zámků a zároveň prospět vzhledu dveří. Nejen tvar, ale i použitý materiál by měl odrážet nejen design prostoru, ve kterém kliky budou, ale i způsob používání. Jistě máte jiné nároky na dveřní kování v obývacím pokoji a dveří na půdu. Výběr je veliký a nejlepší řešení nemusí být nutně nejdražší.

Z jakých materiálů tedy skutečně vybíráme?

Obecně platí, že většinu nabídky dveřních kování tvoří především kliky z plastu, oceli nebo hliníku. Výjimkou však nejsou ani o trochu méně typická řešení, například ze skla, dřeva nebo kované, případně kombinované.

 

PLASTY

Plastové kliky byly v nedávné minulosti pokládány za ne příliš krásné, ale účelné a levné řešení. Dnešní plastové kliky lákají barvami, designem a obvykle i příznivou cenou.

Díky širší nabídce barevných provedení mohou kliky zdůraznit nebo naopak respektovat barevnost dveří, rámu nebo pokoje či nábytku.

Jednou z významných výhod je, že plastová klika nestudí, je příjemná do roku. A případné poškození, třeba v dětském pokoji, nebývá finančně bolestné.

 

ORION-R III BB Plast ONS

KOVOVÉ KLIKY A KOVÁNÍ

Důvodů k pořízení kovových klik je mnoho - zaručují dlouhou životnost, působí bytelným dojmem, potvrzují pocit „solidnosti“ až luxusu každé domácnosti. Kovové kliky jsou pochopitelně odolnější proti poškrábání nebo poškození, než například plastové výrobky.

I u kovových klik máme na výběr z nekonečné řady designových a barevných řešení respektujících všechny styly staveb i vybavení - od historických přes retro kování až po strohá designová řešení přinášející skutečný dotyk luxusu do našich interiérů.

Pokud budete posuzovat kovové kliky podle odolnosti, orientujte se podle základního rozdělení:

  • Velká míra namáhání – zirkonium, inoxchrom, nerez
  • Střední – chrom, matný chrom
  • Standardní – mosaz, matná mosaz, patina mosaz, matný nikl

 

Kovy matné i lesklé? 

Většina modelů je nabízena v lesklých i matných variantách - to umožňuje sladit dveřní kování například s převládajícím povrchem interiéru, například skříňového nebo okenního kování.

Náročnější zákazníci mají také možnost zvolit kování kombinující kovy v obou povrchových úpravách, případně kov s plastem nebo dřevem. Výhodné je volit sice dražší, ale tím odolnější nerezový materiál.

 

Nerez ocel

Kování z nerezové oceli je odolné vůči korozi a mechanickému poškození. To jistě oceníte všude tam, kde se dveře takříkajíc netrhnou, kde je velký provoz a kde kliku používá spousta lidí.

Díky své tvrdosti je ocel nenáročná na údržbu a zaručuje dlouhou životnost. Kování z nerezové oceli lze koupit v různých povrchových úpravách – od vysokého lesku až po hrubý mat.

 

 

 

 

BEZP.K. NER. SB5211ZA PZ90 "L"

Matný či lesklý chrom

Máte rádi moderní minimalistický styl? Hledáte nenápadnou eleganci? Matný i lesklý chrom je ta pravá volba pro vás a váš interiér - kromě moderního vzhledu nabízí tento povrch vysokou odolnost proti otiskům i nežádoucím škrábancům.

MODEL 1555-S BB OCS MODEL 2195-R BB OC

 

Eloxovaný hliník

 

Vzhledově atraktivní hliník je příjemný na dotek, nestudí. Je poměrně odolný, dá se snadno čistit.

Proti oxidaci je hliníkové kování chráněno speciální elektro-chemickou technologií, tzv. anodizací. Tato technologie kromě samotné ochrany nabízí i unikátní možnost aplikace různých barevných odstínů - proto máte možnost vybírat kliky z eloxovaného hliníku v odstínech, které barevně sladíte s vaším interiérem.

 

 

GIUSSY-S BB F1 55x55mm

 

Mosaz

Možná nejste příznivci moderních designů a k vašemu domu či bytu se více hodí tradiční tvary a materiály dveřního kování. Nejvhodnější  volbou jsou v takovém případě jsou samozřejmě mosazné kliky. Hodí se hlavně ke starobylým nebo tradičním dveřím.

Mosaz však výrobci kování pokovují niklem nebo chromem, a to v lesklém i matném provedení. Kliky, rozety a štíty tak zpravidla získají na vyšší odolnosti, vzhledu, ovšem i ceně. 

MODEL 925-S BB MOSAZ SATEN

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zpět